Çocuk Odaları Hangi Renk Olmalı ?

Çocuk Odaları Hangi Renk Olmalı ?

Çocuk odaları hangi renk olmalı başlığımızın adı altında bugünde çocuklarımız için bir yazı yazmaya karar verdik. Günümüzde psikologlar, çocukların gelişimi için mutlaka ayrı bir odaları olması gerektiğini savunuyor. Eğer çok çocuğunuza karşılık az odalı küçük bir eviniz varsa, çocuklarınız için ayrı köşeler oluşturarak bu kuralı uygulayabilirsiniz. Evinizde bulunan odalardan en uygununu çocuk odasına çevirmek amacıyla seçmek içinse bazı önemli kriterler vardır. Ses konusunda problem yaratabileceği için tuvaletle komşu bir oda olmamalıdır. Bu açıdan en güvenli oda seçildikten sonra ebeveynlerin en kolay ulaşabileceği noktada olması da önemlidir. 

Çocuk odalarında en önemli konulardan biri ise renk seçimi ve renk uyumlarıdır. Geçmişten bugüne, kalıplaşmış bir tercih görülür. Kız çocuk odaları için pembe ve tonları, erkek çocuk odaları içinse mavi ve tonları tercih edilir. Hatta bu çocuk odası duvar kağıtlarına, kıyafetlere, oyuncaklara ve aksesuarlara da yansır. Fakat bu olgu tamamen yanlıştır. Çocukların cinsiyetine göre değil, karakterine, isteklerine ve renklerin enerjisine uygun renk seçimlerinin yapılması çok daha uyumlu bir şekilde, gelişimini iyi tamamlamış çocuklar yetişmesine katkı sağlayacaktır. 
 

Hangi Renk Hangi Çocuk Karakterine Uygun? 

Çocukların güvenli limanı olan, gün içerisinde en çok vakit geçirdikleri odaları hem güvende hissettirmeli hem de neşeli bir oyun alanı olmalı. İyi ve kaliteli uykunun da çocukların gelişiminin temelleri de doğru renk ve dekorasyondan geçer. Bu nedenle çocuğunuzun odasını düzenlerken mutlaka öncelik vermeniz gereken bazı hususlar vardır. 

 • Diğer Çocuklarla Anlaşabilen ve Merhamet Duyguları Gelişmiş Çocuklar İçin
  Araştırmalara göre, renklerin insan psikolojisindeki etkisi hususunda, pembe ve tonlarının huzuru ve sakinliği desteklediğini sevecenlikle beslediği sonucuna ulaşılmış. Çocuğunuzun bu tarz bir karaktere ve psikolojiye sahip olduğunu düşünüyorsanız, cinsiyet ayrımı yapmaksızın pembeyi dekorasyonunuzda kullanabilirsiniz.

 

 • Sakin ve Uyumlu Davranış Sergileyebilen Çocuklar İçin
  Yeşil rengi, sakinliğin ve dinginliğin sembolüdür. Huzur verici etkiye sahip olan renk, arkadaşlarıyla ve tüm çevresiyle uyum içinde anlaşabilen ve oyun oynayabilen çocukların odalarında kullanıldığı takdirde onların odalarını tamamıyla sahiplenmesini sağlar. 

 

 • Yaratıcı Zekaları Küçük Yaşlarından Belli Olan Çocuklar İçin
  Mor rengi, insan psikolojisi üzerinde ruhani bir uyanış ve yaratıcılık konusunda kafa açıcı bir etki yaratmaktadır. Resim çizmeye meraklı çocuklar için uygun seçim olabilir. Fakat daraltıcı ve karanlık bir his yaratmaması açısından morun daha açık tonlarını kullanmanız doğru seçim olacaktır. 

 

 • Hareketli ve İyimser Çocuklar İçin
  Turuncu; sıcak, enerjik bir atmosfer yaratmada profesyoneldir. Aktif, daima enerjisi olan, oyuncu karakterli zeki çocuklar için en uygun renk olacaktır. Fakat hangi renkle kombin edildiği önemlidir. Örneğin siyah renkle birleştiğinde karamsar bir etki yaratır. 

 

 • Merak Seviyeleri Yüksek Çocuklar İçin
  Duygusal güç ve son derece kendine güvenin temsili renkler skalasında aynı zamanda en neşelisi olan sarıdır. Uzmanlar tarafından düşünce gücü etkisinin var olduğu söylenilen renk, bu karakterdeki çocuklar için fazlasıyla uygun olabilir. Fakat sarı renk içinde doğru ton ve doğru kombin çok önemli. Açık ve canlı sarılar, yoğun şekilde kullanılmadığı takdirde istenilen enerjiyi verecektir. 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ