Çocuk Odası Düzenlemesinde 16 İpucu

Çocuk Odası Düzenlemesinde 16 İpucu

Çocuk Odası Düzenlemesinde 16 İpucu Ebeveynlerin en çok heves ettiği olaylardan biri kuşkusuz çocuk odası tasarlamak ve dekore etmektir. Fakat bu odaları düzenlerken belli başlı hususlara çok dikkat etmek gerekir. Çünkü bu alan, biriciğiniz olan çocuğunuzun yaşam alanı olmakla beraber gelişimini son derece etkileyecek bir alan olma özelliğini de taşır. Günümüzde, uzmanlar tarafından kanıtlanmış bir bilgi olarak çevresel faktörlerin ve kullanılan renklerin psikoloji ve karakter oluşumuna ne derece etki ettiğini bilmeli ve bu yönde olumlu etkiler bırakacak dekorasyonlar yapılmaya özen gösterilmelidir.

Çocuk Odası Düzenlemesinde Nelere Dikkat Edilmeli

1- Öncelikle, çocuğunuz eğer buna karar verebilecek ve seçim yapabilecek bir yaş aralığındaysa mutlaka onun fikirlerine göre şekillenin.

2- Çocuk odaları için aslında her şeyde önce gelen husus sağlıktır. Mobilya seçiminde, kenarları çok sivri olanlar seçilmemeli, altı boş olan yatakların sütunları mutlaka çok sağlam olmalı. Bunun yanı sıra mobilyaların yapımında kullanılan boyaların zararlı bir kimyasal içermediğine de emin olunmalı.

3- Renklerin etkisi iyi bir şekilde saptanmalıdır. Bu konuda bir uzmandan yardım alınabilir. Renk seçildikten sonra uygun tonunun bulunması ve hangi renklerle kombine edilmesi gerektiği de psikolojide önemli bir etmendir.

4- Çocuk odalarında mutlaka açık renkler hakim olmalıdır. Böylece odanızı olduğundan daha büyük, geniş ve ferah gösterebilirsiniz.

5- Açık renklerin bir diğer faydası ise şudur: Açık renge hakim odalarda büyüyen çocuklar ileri ki yaşamlarında çok daha özgüvenli, koyu renge hakim odalarda büyüyen çocuklar daha içe kapanık bir birey olmaktadırlar.

6- Tavanlar es geçilmemesi gereken detaylardır. Her ne kadar önemsiz gibi görünseler de odanın havasını tamamıyla değiştirebilirler.

7- Zeminde kullanılan malzeme mutlaka yumuşak ve sıcak olmalıdır. Böylece çocuğunuzun konforu daha iyi bir seviyeye ulaşır.

8- Kapı veya oda içine karakteristik bir obje asmak iyi bir yol olabilir. Örneğin, yatağının başına çerçevelettiğiniz bir fotoğrafını veya çocuğunuzun adını tabela şeklinde oda kapısına yerleştirebilirsiniz.

9- Dağınıklığı önlemek için dekoratif ve renkli saklama kutularından veya çekmece entegre edilmiş mobilyalardan faydalanabilirsiniz.

10- Çocuk odası düzenlemesi, çocuğun zevklerine ve ilgi alanlarına göre bir tema belirlemek onu daha da mutlu edecektir. Örneğin; prenses, futbol veya uzay teması ilgi çekici olabilir.

11- Seçeceğiniz ışıklandırmalar hem odanın daha aydınlık ve ferah gözükmesi hem de çok daha şirin bir hal alması için ilgi çekici alternatifler olabilmekte.

12- Duvar kağıdı kullanmak istiyorsanız eğer, büyük ve koyu renklere hakim desenler odayı kasvetli bir hale getirir. İlla büyük desenleri kullanmak istiyorsanız sadece bir duvarda kullanarak bunu olumluya çevirebilirsiniz.

13- Gökyüzü atmosferi yaratmak son zamanların trendi haline gelmiş durumda. Çocuğunuzun hayal gücünü destekleyecek bu fikri tavanda, duvarda veya aydınlatmada kullanabilirsiniz.

14- Çocuğunuzun emniyeti için yüksek mobilyalardan ve özellikle yataklardan kaçınmalısınız.

15- Çocukların en çok hoşlandığı detaylardan biri de saklanabilecekleri alanlar olmasıdır. Bu nedenle çadırlar oldukça hoş ve kullanışlı alternatifler olabilir.

16- Birbirinden farklı hayvan motiflerine sahip yastıklarla, çocuk odanızı daha neşeli bir hale getirmeniz de mümkün.

Çocuk odası ve genç odası düzenlemesi için resimlere tıklayınız. 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ